Czy bawełna to królowa pościeli?

O tym materiale można powiedzieć, że jest znany “od zawsze”, gdyż pierwsze wzmianki o nim pojawiały się już ok. 12 tys. lat p.n.e. Bawełna – bo o niej mowa – przez lata zyskała bardzo duży szacunek wśród ludzi na całym świecie. Ubrania wykonane z tej tkaniny do dziś uchodzą za jedne z najlepszych i najwygodniejszych. Czy podobnie wygląda to w przypadku pościeli?

Bawełna i bawełniane tekstylia

pościel na łóżku


Czym w ogóle jest bawełna? To włókno, którym są otoczone nasiona rośliny o tej samej nazwie. Wytwarza się z niej nie tylko materiał do produkcji tekstylnej i odzieżowej, ale również m in. opatrunki czy… Amerykańskie dolary, składające się w ok. 75% z tego surowca. Pościel bawełniana w rozmiarze 160×200, 140×200, lub 200×220 od lat stanowi ceniony wśród konsumentów towar, przede wszystkim za swoją lekkość i higroskopijność. Szczególnie ta druga cecha ważna jest niezależnie od aktualnie panującej pory roku. W upalne noce zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci, przez co nie budzimy się zlani potem – natomiast zimą i jesienią, szczególnie podczas gorączki, wentyluje ciało oraz zapobiega przed dyskomfortem spowodowanym przez wilgotne łóżko.

Wyjątkowość pościeli z bawełny

poszewki na pościel


Kolejna zaleta dobrej jakości kompletu pościeli to fakt, iż nawet po wielu praniach nie traci swych właściwości oraz estetyki. Wysoka temperatura, w której można ją prać, pozwala również na pozbywanie się wszelkich roztoczy, co docenią szczególnie alergicy. Na rynku dostępne są różne rodzaje poszewek, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jak jednak rozpoznać, która pościel bawełniana 140×200, 160×200 czy 200×220 będzie dobrym wyborem? Jeśli mówimy o jakości materiału, zazwyczaj w pierwszej kolejności patrzymy na jego gramaturę. To nic innego jak ciężar metra kwadratowego danej tkaniny, pochodny od ilości surowca, wykorzystanego do jej wyprodukowania. Im wyższa, tym mamy do czynienia z lepszym materiałem. Idealna wartość dla pościeli bawełnianej mieści się w zakresie od 130 do 200 g/m². Na rynku istnieją oczywiście poszewki z wyższą gramaturą, jednak należy mieć na uwadze, że taki wyrób będzie twardszy i bardziej podatny na zagniecenia,

Czy pościel bawełniana to najlepszy wybór? Cóż, wszystko jest kwestią osobistych preferencji, a także upodobań. Z całą pewnością jednak nie można jej odmówić komfortu użytkowania oraz wygody, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli cenimy sobie jakość wykonania i uniwersalność, to warto zainteresować się poszewkami wykonanymi z tego właśnie materiału.