Delikatny luksus — czy warto kupić pościel satynową?

Ta tkanina kojarzona jest z wysokim statusem, znanym z filmów oraz seriali i dostępnym tylko dla zamożnych osób. To błąd! Obecnie każdy może pozwolić sobie na pościel wykonaną z tego materiału, cenionego na świecie od kilkuset lat. Jednak czy warto? Jakie właściwości ma pościel satynowa, a także czy sprawdzi się w codziennym użytkowaniu?

Przeszłość i teraźniejszość satyny

łóżko


Satyna nierzadko mylona jest z jedwabiem. Obie te tkaniny pochodzą z Azji. Nazwa omawianego materiału wywodzi się od arabskiej nazwy chińskiego miasta Quanzhou, “Zaiton”. W Europie Zachodniej produkowana jest od czasów średniowiecznych, a pierwszym krajem ją wytwarzającym były Niderlandy. Polskie słowo “satyna” pochodzi natomiast z francuskiego “satin”, natomiast sam materiał zaczął być stosowany na szerszą skalę w kraju nad Wisłą w XIX wieku.

Obecnie tę tkaninę można spotkać najczęściej pod postacią poszewki na kołdrę i poduszki. Atłasowa pościel z satyny bawełnianej jest wciąż postrzegana jako drogi symbol luksusu. To nieprawda! Za niewielką cenę można stać się posiadaczem wysokogatunkowej pościeli. Co więcej, stanowi ona jeden z najlepszych wyborów do sypialni. Dlaczego? Przede wszystkim warto mieć na uwadze jakość użytego materiału. Dobra pościel satynowa 160×200 czy 200×220 nawet po długim użytkowaniu wciąż będzie wyglądać niezwykle elegancko i co najważniejsze — nie utraci swych właściwości. Wszak satyna nie bez powodu kojarzona jest z intensywnym kolorem i przyciągającą uwagę wyrazistością. Kiepskiej jakości poszewki wykonane z tanich materiałów po kilku praniach nierzadko stają się bardzo nieestetyczne.

Satynowa pościel na letnie noce

pościel


Kolejną zaletą pościeli satynowej jest komfort podczas snu, odczuwalny szczególnie podczas upalnych, letnich nocy. Dzięki swojej strukturze daje uczucie przyjemnego chłodu, który z pewnością wpłynie na jakość odpoczynku o tej porze roku. Warto tu również dodać, że ta tkanina zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu nasza skóra oddycha, a co za tym idzie — mniej się pocimy. Mnogość dostępnych na rynku wzorów oraz kolorów pozwala wybrać poszewki doskonale komponujące się z aranżacją sypialni. Niezależnie od tego, czy preferujemy klasyczny, elegancki wystrój czy też stawiamy na nowoczesność — odpowiednio dobrana pościel idealnie podkreśli całą kompozycję.

Każdy chce podarować sobie namiastkę luksusu, która pozwoli poczuć nam się wyjątkowo. Jeśli chcemy to zrealizować, to warto rozważyć kupno kompletu poszewek satynowych. Nie tylko skorzystamy z niezaprzeczalnych zalet, jakie daje ten materiał, ale również stworzymy sobie iście królewskie warunki do snu i wypoczynku.