Pościel dla alergika — na co zwrócić uwagę?

Alergia to jedna z najpopularniejszych chorób przewlekłych. Cierpi na nią według różnych badań nawet co trzecia osoba na świecie! W zależności od rodzaju uczulenia, alergik musi uważać na alergeny i starać się minimalizować ich udział w jego codziennym życiu. Odpowiednia poduszka czy kołdra odgrywa niebagatelną rolę w życiu takiej osoby przy założeniu, że na sen poświęcamy średnio 8 godzin na dobę.

kołdra

Dlaczego materiał, z którego wykonano pościel, jest w tym przypadku tak istotny? W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo roztoczy, dla których materace czy kołdry to wręcz idealne środowisko dla rozwoju. Nie da się oczywiście ich w 100% zniwelować, ale można i należy próbować znacznie ograniczać ich liczbę oraz utrudniać możliwości rozmnażania się. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności alergicy powinni zwrócić uwagę na materiał, a także wypełnienie, jakie posiadają w swoich poduszkach i kołdrach. Gruba, babcina pierzyna jest oczywiście ciepła oraz przydatna szczególnie podczas mroźnych zim, ale zdecydowanie nie nadaje się dla osób borykających się z tą przypadłością. Tu idealnie sprawdzą się wypełnienia z włókien poliestrowych. Ich lekkość i puszystość, połączona ze świetną termoizolacją, z pewnością przypadną do gustu miłośnikom wysokiej temperatury podczas snu. Co ważne, zachowują przy tym odpowiednią cyrkulację powietrza zapobiegającą poceniu się. To ważne nie tylko ze względu na komfort, ale również na przeciwdziałanie czynnikom sprzyjającym rozwoju grzybów oraz pleśni, które są równie groźne dla alergików co roztocza. Warto również pamiętać o odpowiednim obszyciu pościeli, do czego szczególnie dobrze nadaje się miękka mikrofibra.

poduszkaPrzy wyborze kołdry i poduszki antyalergicznej należy również zwrócić uwagę na możliwość prania bez utartych ich właściwości. Roztocza giną w temperaturze powyżej 50, a także poniżej 20 stopni. Podczas mroźnych zim dobrze więc wystawić pościel na całodzienne wietrzenie. W pozostałych porach roku jednak kluczowe jest, by móc w miarę regularnie pozbywać się z niej alergenów. Duża kołdra antyalergiczna 200×220 musi być więc wykonana z najwyższej jakości materiałów, tak aby po praniu nie utraciła ona swojej puszystości oraz właściwości przeciwroztoczowych.

Zdrowy i komfortowy sen to rzecz ważna dla każdego z nas. Alergicy jednak cenią go sobie szczególnie, dlatego tak ważne jest, aby w przypadku tej choroby otaczać się materiałami hamującymi rozwój roztoczy. Kołdra oraz poduszka wykonana z antyalergicznych materiałów z pewnością będzie doskonałym wyborem dla każdego, borykającego się z tą chorobą.